Destek Hattı:

0332 235 49 74

 • facebook
 • twitter
 • instagram avukat
 • youtube

SPOR HUKUKU AVUKATI

Spor Hukuku ve Federasyonlar

Spor Hukuku dediğimiz zaman bu terim Türkiye’de yapılan bütün sporları kapsar. Ancak ülkemizde ve başka birçok yerde en popüler spor olan futbol bu alanda geniş bir yer kaplamaktadır. Spor hukukuna yönelik düzenlemeler yapılırken ve mevzuatlar çıkarılırken bu etken göz önüne alınmaktadır. Türkiye’de federasyonlar Futbol Federasyonu ve diğerleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Futbol Federasyonu özerk bir yapıya sahipken diğer federasyonlar bu çeşit bir yapılanmaya sahip değillerdir. Böylece futbol federasyonu kararlarını kendi başına alabilmektedir. Spor hukuku uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözüldüğü bir alandır.

Büyüyen Piyasa Spor

Spor hukuku Türkiye’de günden güne gelişen, büyüyen bir alandır. Özellikle futbolda yabancı piyasa ile olan ilişkinin artması, ülkemizde artan spora özellikle futbola yapılan yatırımlar, yine ülkemizde yapılan yerel ve uluslararası spor organizasyonları, dünyada da futbol piyasasının çok büyümesi ve her geçen gün daha çok yatırım çekmesi, yapılan anlaşmalarla ülkemiz futbolunun da yurtdışından erişilebilir bir platform haline gelmesi gibi sebeplerden dolayı dünya da ve Türkiye’de futbol büyük bir ivme kazandı.

Spor Hukuku ve Biz

Tüm yazdığımız bu sebeplerden dolayı spor hukukunun alanı sporun büyümesine paralel olarak gelişti. ve spor hukuçusuna olan ihtiyaç arttı. Bu yüzden ekibimiz spor hukuku alanında çalışmalarına hız vererek büyük gelişmeler kat etti. Artan ihtiyaca kaliteli bir alternatif olabilmek ve müvekkillerine iyi bir hukuk hizmeti sağlayabilmek için Spor hukukunda yetkin birer hukukçu oldular. Konya spor hukuku avukatı ekibimiz bu alanda müvekkillerine iyi bir hizmet sunmaktadır.

Örnek Hizmetlerimiz

Örneğin bir futbolcunun kulübüyle olan uyuşmazlığında futbolcuya hukuki yol göstericilik yapmakta futbolcunun haklarını korumaktadır. Bir sözleşme hazırlanmasının öncesinde, sırasında, sonrasında müvekkilinin haklarını korumakta yanlış adımlar atmasını engellemektedir. Bu şekilde müvekkillerimizin geleceğini yanlış imzalarla teslim etmesini önlemekteyiz.

İlgilendiğimiz davalar, uyuşmazlıklar

 • Spor hukuku davaları
 • Sözleşme ile ilgili uyuşmazlıklar

Hukuki olarak yardımcı olduğumuz alanlar

 • Transfer görüşmeleri
 • Sözleşme hazırlanması
 • Sporcu avukatlığı
 • Sporcu sponsorluk sözleşmeleri
 • Sporcu reklam Sözleşmeleri

Yazımızı spor hukuku ve spor dalları için tarihi bir karar olan Bosman kararı ile bitirelim.

Bosman Kararı: Bosman kararları 1995 tarihli bir karardır. Jean-Marc Bosman adında çok popüler olmayan bir futbolcu, kulübü tarafından hakkının yendiğini düşündüğü için hukuki yollara başvurma kararı alır. Bir süre devam eden dava sonucunda Bosman'a dolayısıyla tüm futbolculara Avrupa'daki diğer çalışanlar gibi serbest dolaşım özgürlüğü kazandırılmıştır. Bosman'dan sonra tüm futbol piyasasına ardından spor piyasasına yayılan bu kurallar sporların endüstriyelleşmesinin önünü açmıştır. Bu kararlardan sonra spor yerel bir olay olmaktan çıkıp uluslararası boyut kazanmıştır. Bu kararlara futbolun liberal devrimi diyebiliriz.

E-Bülten Kayıt

Firmamızdan haberder olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.