Destek Hattı:

0332 235 49 74

  • facebook
  • twitter
  • instagram avukat
  • youtube

KONYA E-TİCARET HUKUKU

Konya E-Ticaret Hukuku Davaları

Son 30 yılda ülkemizde ve dünyada internetin günden güne çok hızlı bir şekilde yaygınlaşması, herkesin evine girmesi, ardından güvenli ödeme teknolojililerinin gelişmesi, herkesin kredi kartı, banka kartı sahibi olmaya başlaması ile zamanla insanlar uzaktan alışverişe alıştı ve güvenmeye başladı. Uzaktan alışveriş insanlara birçok avantaj sundu. Bunların başında evden, işten veya herhangi bir yerden alışveriş için ayrı bir ulaşım mesaisi harcamadan bir şeyler alabilmek geldi. İkinci olarak eskiden sadece çevremizde olduğu zaman denk geldiğimiz indirim fırsatları artık herkesin haberi olacak şekilde ülke çapında yapılabilir halde. Böylece satıcılar büyük kitlelere erişebilmenin verdiği rahatlıkla çok daha yüksek çaplı indirimler yapabiliyor. Ayrıca insanlar artık ihtiyaçları olmayan eşyaları veya para gerektiği için sahip olduğu eşyalarını, kıyafetlerini, arabasını aracı hizmet sağlayıcı internet sitelerinin de yardımıyla tek başına satabiliyor. Bu yeni düzende artık herkes internette kendi mağazasının sahibi olabiliyor. Artık alışverişler yerele sıkışıp kalmamakta ulusal ve uluslararası arenada kendine kolayca yer bulabilmektedir. E-ticaret sunduğu bu avantajlar sayesinde son 30 yılda büyük bir atılım kaydetti ve dünya artık ticarette yeni bir döneme girmiş oldu. E-ticaretin bu büyümesi elbette yanında hukuki düzenlemeleri de getirdi. E-ticaret hukuku alanındaki bu genişleme yanında artan hukukçu ihtiyacını da doğurdu.

Dezavantajlar ve Düzenlemeler

E ticaretin bu kadar çok avantajının yanında elbette bazı dezavantajları da var. Örneğin günümüzde sıkça duyduğumuz, karşılaştığımız dolandırıcılıklar da kötü amaçlı kişiler tarafından e ticaret aracılığıyla yapılabilmektedir. Keza iyi hazırlanmayan kullanıcı, satış ve benzeri sözleşmeler ile tüketici mağdur olabilmektedir. Bazen de tüketici kendisine tanınan hakları kötü niyetle suiistimal ederek satıcıyı mağdur edebilmektedir. Dolayısıyla e-ticaret hukuku alanında bu konuyu düzenleyen yasalar yürürlüğe konulmuştur. Bunlarla da düzenlenen alıcının satıcıya satıcının da alıcıya karşı bazı yükümlülükleri vardır.

Yükümlülükler

Satıcı alıcıya karşı bilgi yükümlülüğünü eksiksiz yerine getirmeli, sipariş aşamasında ödeme bilgilerinin girilmesinden önce ödeyeceği toplam bedel de dahil olmak üzere sözleşmenin alıcı tarafından açıkça görülmesini sağlamalıdır. İade politikaları ile ilgili gereken bilgilendirmeyi yapmalı, satışın faturasını alıcıya göndermeli, ayıplı maldan doğan sorumluluğu kabul etmeli, bu ve bunun gibi yükümlülüklerin bilincinde olmalı ve bunların sorumluluğunda davranmalıdır.

E-Ticaret Sitesi Kurulması ve Sonraki Adımlar

Ayrıca bir e-ticaret sitesi kurarken de dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. İyi bir çerez, gizlilik, kişisel veriler politikası oluşturulmalıdır. Üyelik sözleşmeleri, kullanım koşulları bilgilendirmeleri, gelişmiş online ödeme sistemleri gibi çok önemli, eksiklikleri durumunda ciddi mağduriyetler oluşturabilecek ve kanunlar tarafından yaptırımları olan konulardır. Bu sebeplerle internet sitesi açılırken ve devamındaki bütün süreçlerde e-ticareti bilen hukukçulardan kesinlikle yardım alınmalı; atılacak her adım hukukçuların denetiminde atılmalıdır.

Biz
Biz de Konya E-Ticaret hukuku büromuz tarafından büyüyen bu piyasayı ve dolayısıyla artan hukukçu ihtiyacını göz önünde bulundurarak kendimizi bu alanda da geliştirdik ve geliştiriyoruz. Zamanla bu alanda yetkin bir hukuk bürosu olduk. Birçok tüketici müvekkilimizin hakkını savunduk. Bazı e-ticaret sitelerine hukuki danışmanlık hizmeti sağladık. Hukuki hizmetlerimize de halen büyük bir hızla devam etmekteyiz. E ticaret çok büyümüş ve hala büyüyen potansiyeli çok yüksek bir alan. Bu alanda müvekkillerimize doğru ve kaliteli hizmet vermekten gurur duyuyoruz. Yeni müvekkillerimizi de büyük bir heyecanla beklemekteyiz.

Danışmanlık Hizmetlerimiz:

  • - E Ticaret Sitesi Danışmanlığı
  • - Satıcı danışmanlığı
  • - Sosyal medya satış danışmanlığı
  • - Sözleşme hazırlanması

Avukatlık Hizmetleri:
Tüketici Davaları

E-Bülten Kayıt

Firmamızdan haberder olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.