Destek Hattı:

0332 235 49 74

  • facebook
  • twitter
  • instagram avukat
  • youtube

Mirasta Tenkis Davası

Tenkis davası, miras bırakan kişinin tasarruf özgürlüğünü aşarak saklı pay hakkına sahip mirasçıların miras hakkına yapmış olduğu tecavüzün giderilmesi ve miras bırakanın yapmış olduğu tasarrufun kanuni sınırlar içine çekilmesi için açılmış olan bir davadır.

MİRASTA TENKİS DAVASI

 

Tenkis davası, miras bırakan kişinin tasarruf özgürlüğünü aşarak saklı pay hakkına sahip mirasçıların miras hakkına yapmış olduğu tecavüzün giderilmesi ve miras bırakanın yapmış olduğu tasarrufun kanuni sınırlar içine çekilmesi için açılmış olan bir davadır.

Tenkis davası miras hukuku ile ilişkili bir dava olup murisin (miras bırakan kişi) ölümü durumunda açılabilen bir dava türüdür. Miras bırakan sağ iken bu davanın açılması mümkün olmayacaktır. Tenkis davası, murisin bazı mirasçılar aleyhine mirastan mal kaçırma eylemlerine karşı fazlasıyla etkili bir hukuk davasıdır.

 

Saklı Pay Sahibi Mirasçı Kimdir?

 

Saklı pay hakkına sahip olan mirasçı, miras bırakanın yapmış olduğu tasarruflara karşı miras payları belirli oranlarda korunmakta olan mirasçılardır. Yani, miras bırakanın hiçbir biçimde müdahale edemeyeceği, üstünde tasarruf edemeyeceği biçimde bir miras hakkın

a sahip olan mirasçılara “saklı pay sahibi mirasçı” adı verilir. Medeni Kanun içerisinde sınırlı sayı olarak belirtilen saklı paylı mirasçılar şunlardır:

 

1-) Miras bırakanın anne ve babası,

2-) Miras bırakanın altsoyu

3-) Miras bırakanın eşi.

 

Daha önce saklı paylı mirasçı olarak sayılmakta olan miras bırakanın kardeşleri yapılan kanun değişikliği ile beraber saklı paylı mirasçı olmaktan çıkarılmıştır. Fakat bu değişikliğin yapıldığı 10 Mayıs 2007 tarihinden önce gerçekleşen ölümlerde, bu tarihten sonraki bir tarihte açılan tenkis davasında kardeşlerin saklı payı göz önüne alınmalıdır.

 

Tenkis Davası

 

Murisin) yaptığı bazı ölüme bağlı ve yaşayan kişiler arasında kazandırmaların saklı paylı mirasçıların saklı paylarını ihlal ettiği (miras bırakanın tasarruf oranını aşmış olması) oranda etkisizleştirilmesi; diğer bir anlatım ile bu eylemlerden kaynaklı ifa borcu doğmakta ise saklı paylı mirasçıların bu ifa borcundan kurtulması yahut da ifa edilmiş ise bu oranda geri iadelerinin kararlaştırılmasına tenkis adı verilir.

Tenkis davası kural anlamında saklı paylı mirasçıların ve istisna olacak şekilde de bu mirasçıların alacaklılarının, miras bırakanın tasarruf oranını aşmış olan kazandırmalarının bu aşmış olan oranda etkisizleştirilmesini mahkemeden talep etmiş oldukları davadır. Bu konuda yapılacak tüm işlemlerin avukat yardımıyla yapılması oldukça önemli bir konudur.

 

Konuyla İlgili Hizmetlerimiz Yazıları

https://www.latifcembaran.com/miras-avukati


Konuya Dair Blog Yazıları

https://www.latifcembaran.com/blog/murisin-bankadaki-parasi

https://www.latifcembaran.com/blog/mirascilik-belgesinin-iptali-davasi

https://www.latifcembaran.com/blog/mirastan-mal-kacirma-muris-muvazaasi

https://www.latifcembaran.com/blog/miras-hukukunda-sakli-pay-av-latif-cem-baran-hukuk-burosu

https://www.latifcembaran.com/blog/miras-paylasimi-nasil-yapilir

E-Bülten Kayıt

Firmamızdan haberder olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.